Ge en gåva

Värnamo Missionskyrka vill uppmuntra och utmana till givande på många olika sätt. Vi vill ge tid, talang och pengar. Vi vill uttrycka passion för omvärlden omkring oss. Vi vill hjälpa oss själva att leva mer överlåtna till Jesus. Vi vill vara partners till Gud när Gud själv genom sin lokala församling engagerar sig i människors nåd och människors nöd.

”När betalde du med kontanter senast?” – En film om givande i Värnamo Missionskyrka

Vi vill ge

Det finns olika sätt att engagera sig ekonomiskt i Värnamo Missionskyrka.

Vi vill särskilt uppmuntra till en stående överföring till vår församlings bästa

Här kan du ladda ner foldern: Givande
För några år sedan skrevs en något mer omfattande folder, som ett studie över förvaltarskap och givande. Här kan du ladda ner foldern: Pengarna och Livet